Danes je 23.4.2024
Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

Kako je novi Zakon o urejanju javnih financ vplival na študentsko delo

13.1.2015, , Vir: Verlag Dashöfer, Dolžina video posnetka: 00:24:29

Poglavja

Tanja Bohl v video seminarju predstavlja novi Zakon o uravnoteženju javnih financ (ZUJF-C) ter na kakšen način bo slednji vplival na delo študentov.

ZUJF-C je pričel veljati 17. 12 2014, uporabljati pa se bo pričel s 1. februarjem 2015. S sprejetjem novega zakona, ki prinaša vključitev začasnega in občasnega dela dijakov in študentov v sisteme socialnih zavarovanj,  se uveljavlja načelo "vsako delo šteje". Tanja Bohl uvodoma izpostavi razloge za sprejem Zakona o spremembah in dopolnitvah ZUJF, nato pa še osnovne cilje samega zakona ZUJF-C.

Nadaljuje s predstavitvijo sprememb v zakonu ZUJF, prav tako pa obravnava tudi posamezne določbe Zakona o spremembah in dopolnitvah ZUJF. Med video seminarjem tudi opozarja na novosti in na kaj je potrebno biti pozoren. Na koncu se predavateljica dotakne še prehodnih in končne določbe.

 

Kazalo vsebine:

  • Razlogi za sprejem Zakona o spremembah in dopolnitvah ZUJF
  • Osnovni cilji spremembe zakona ZUJF
  • Na kratko o spremembah v zakonu ZUJF
  • Določbe Zakona o spremembah in dopolnitvah ZUJF
  • Prehodne in končna določba

 

Predavatelj:

Tanja Bohl je leta 2001 zaključila študij prava na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Po opravljenem državnem pravniškem izpitu leta 2003, je odvetniško kandidaturo opravljala najprej v zasebni pravni pisarni, nadaljevala v Odvetniški družbi Ulčar&Ulčar iz Ljubljane. Od maja 2013 pa ima lastno Odvetniško pisarno Bohl. Specializirana je za delovno in kazensko pravo, zaključuje tudi magistrski študij kazenskega prava. Je predavateljica, avtorica vrste seminarjev, priročnika in člankov s področja delovnega prava. Kot odvetnica se že vrsto let ukvarja z zastopanje delavcev v postopkih pred sodiščem zoper delodajalce ter zlasti z vodenjem postopkov odpovedi pogodb o zaposlitvi delavcem za delodajalce ter zastopanje le teh v individualnih delovnih sporih zoper delavce.

KJNZUJFVNDS.pdf 0.55 MB